Ku Dolinie to idealny punkt wypadowy do wycieczek mających początek w Dolinie Kościeliskiej, a w zasadzie idealna baza w całe Tatry Zachodnie. Ta część Kościeliska to tak zwane Kiry, co w gwarze góralskiej oznacza zakręt. Kirowa Woda to potok przepływający obok naszego budynku, który wcześniej, jako Potok Kościeliski płynie wzdłuż szlaku aż na Halę Ornak.

Ku Dolinie Kościelisko

Kościelisko powstało z połączenia osad pasterskich, które od XVII w. zaczęły pojawiać się na tych terenach. Osady te powstawały na polanach, stąd aż do XIX w. zamiast “Kościelisko” funkcjonowała nazwa Polany. Stałe osady pasterskie stanowią początek podhalańskich rodów np. Krzeptowskich, Nędzów, czy Obrochtów.

Wieś zyskała rozgłos dzięki sanatorium na ponad 200 łóżek, które powstało tutaj na początku XX w. dzięki Bronisławie i Kazimierzowi Dłuskim. W tym imponującym przedsięwzięciu małżonkowie byli wspierani m.in przez Ignacego Jana Padarewskiego i Marię Curie-Skłodowską, prywatnie siostrę Bronisławy Dłuskiej.

Większe budynki wczasowe zaczęły powstawać po drugiej wojnie światowej, na skutek popularyzacji Tatr jako destynacji turystycznej, wówczas również powstał budynek, w którym obecnie działa nasza restauracja Ku Dolinie.