Historia – Ku Dolinie czyli dawna karczma Halit

 

Wchodząc dziś do jasnych, gustownych wnętrz restauracji Ku Dolinie, nie poznalibyście miejsca, jakie było tutaj jeszcze pod koniec 2019 roku. Przenieśmy się jednak w czasie kilkadziesiąt lat wcześniej i wyobraźmy sobie, jak wyglądała karczma Halit na początku.

 

Zapewne zastanawiasz się, dlaczego na Podhalu, tuż przy wejściu do Doliny Kościeliskiej, powstał obiekt o nazwie Halit. Przecież w około same karcmy nazwane po góralsku lub z użyciem nazw tatrzańskich – Giewontów, Kasprowych, czy Harnasiów. Halit to minerał, który każdy ma w kuchni – sól kamienną. Choć może w dzisiejszych czasach zamieniamy ją na morską, himalajską, czy koszerną. Wracając do historii obiektu – pierwsi właściciele Halitu byli związani z… Kopalnią Soli w Wieliczce. Zanim jednak powstał budynek, porozmawiajmy o gruncie.

Ku Dolinie Kościelisko

Dzisiejsze Ku Dolinie znajduje się na ziemi wprost nasiąkniętej historią Polski. Tereny te włączył do kraju hrabia Władysław Zamoyski, który pod koniec XIX w. nabył w drodze licytacji większą część obecnych Tatr Polskich.

Grunt u wylotu Doliny Kościeliskiej należał do tak zwanych dóbr zakopiańskich Zamoyskiego. Hrabia powierzył pieczę nad tymi terenami swojemu rządcy, Wincentemu Szymborskiemu. Nazwisko to jest nam znane bardziej dzięki polskiej noblistce, Wisławie Szymborskiej, która była jedną z dwóch córek Wincentego.

Państwo Zakopiańskie, ojciec noblistki, pierwsze odkrywanie Tatr przez turystów na przełomie XIX i XX w., Młoda Polska, a do tego… Kopalnia Soli?

Wcześniej na miejscu Restauracji Ku Dolinie znajdował się Dom Wypoczynkowy Halit, który przez długie lata należał do Kopalni Soli w Wieliczce. To właśnie swoim właścicielom budynek zawdzięczał swoją nazwę -halit oznacza kryształ soli kamiennej.

Tworząc Ku Dolinie, zdajemy sobie sprawę z bogactwa historii, które kryją zarówno grunty, jak i mury budynku u wylotu Doliny Kościeliskiej. Dołożymy wszelkich starań, żeby doświadczenie pobytu tutaj oddawało przynajmniej w małym stopniu ładunek dziejów, natury i przeżyć, które towarzyszyły Gościom tego miejsca przez dziesiątki lat.